.jpg?updated=2025-04-17_14-42)
Kościół św. Anny w Nierodzimiu
Zbudowany w XVII wieku, wyróżnia się unikatową konstrukcją drewnianą oraz bogatymi dekoracjami wnętrza. Obiekt jest cennym zabytkiem kultury regionu i przykładem mistrzowskiego rzemiosła dawnych budowniczych.
Kościół św. Anny w Ustroniu Nierodzimiu został wzniesiony w 1637 roku. Zastąpił on wcześniejszą, średniowieczną świątynię, która uległa zniszczeniu. Nowy kościół wybudowano w typowej dla regionu stylistyce drewnianej architektury sakralnej.
Wnętrze Kościoła św. Anny zachwyca bogatą ornamentyką i dekoracjami. Można tu podziwiać m.in. piękny, barokowy ołtarz główny, ambonę zdobioną rzeźbami oraz cenne XVIII-wieczne polichromie na stropie i ścianach. Ambona, chrzcielnica i ławki również cechują się bogatą snycerską dekoracją, a sufit i ściany pokrywają piękne malowidła figuralne i roślinne. Całość tworzy niezwykłą, harmonijną kompozycję, będącą doskonałym przykładem kunsztu dawnych mistrzów.
Obiekt został wzniesiony w konstrukcji zrębowej, charakterystycznej dla budownictwa ludowego Beskidów. Ściany świątyni wykonano z poziomo układanych bali, a dach pokryto gontem. Ta unikalna technika wznoszenia budowli była niegdyś szeroko rozpowszechniona w regionie, jednak z biegiem czasu coraz trudniej znaleźć zachowane obiekty tego typu.
Kościół św. Anny w Ustroniu Nierodzimiu to obiekt wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego, uznawany za jeden z najcenniejszych przykładów drewnianej architektury sakralnej w skali całego kraju. Świątynia ta przyciąga wielu turystów i miłośników sztuki, stając się wizytówką regionu.
Fotografia: :Schweppes / pl-wiki: Schweppes - Praca własna, CC BY 3.0,
Pozostałe atrakcje
.jpg?updated=2025-04-17_14-42)
.jpg?updated=2025-04-17_14-42)
.jpg?updated=2025-04-17_14-42)
